Kiedy opłaca się sprowadzić samochód z Kanady?
Europejski rynek wtórny pozostawia wiele do życzenia, dlatego coraz więcej osób decyduje się na sprowadzenie samochodu z USA czy Kanady. Do takiego przedsięwzięcia należy się jednak odpowiednio przygotować, a dodatkowo nie wszystkie oferty są warte zainteresowania. W tym artykule zgłębiamy temat amerykańskich aukcji samochodowych, wyjaśniając kiedy warto rozważyć sprowadzenie pojazdu z Kanady.
Zalety importu samochodu z Kanady
Wśród wielu zalet omawianego rozwiązania, najważniejszą bez wątpienia jest cena. Dotyczy to zwłaszcza modeli luksusowych, które w Kanadzie często są o 30:50% tańsze niż w europie. Dodatkowo przeważnie kurs tamtejszej waluty jest wyjątkowo korzystny, dzięki czemu możemy jeszcze bardziej ograniczyć koszty. Mamy też szansę znaleźć wiele modeli niedostępnych na naszym rynku, takich jak bogato wyposażone Fordy czy Chevrolety. Jeśli więc planujemy kupić dużego Suva w przyzwoitej cenie, aukcje aut z Kanady będą idealnym miejscem do poszukiwań. Co więcej, kanadyjskie prawo podchodzi wyjątkowo rygorystycznie do kwestii stanu technicznego jeżdżących tam pojazdów. Zwykle są one więc w doskonałej kondycji, charakteryzują się niewielkim przebiegiem, a jedyne usterki to lekkie wgniecenia czy otarcia. Warto też zauważyć, że Kanadyjczycy posiadają zwykle co najmniej dwa auta, które zmieniają co kilka lat. Z tego powodu wybór używanych pojazdów jest tam ogromny, w przeciwieństwie do naszego rynku.
Wyzwania, towarzyszące sprowadzeniu auta z Kanady
Choć pozyskanie samochodu zza oceanu może być kuszące, warto pamiętać o utrudnieniach z tym związanych. Przede wszystkim na cenie zakupu koszty się nie kończą, gdyż musimy doliczyć jeszcze, chociażby opłatę celną, podatki, a także uwzględnić transport morski. Tego ostatniego zdecydowanie nie powinniśmy organizować na własną rękę, ale warto powierzyć to zadanie profesjonalistom. Specjalizujące się w tym firmy, takie jak JankesCar trudniąca się importem aut z Kanady, mają ogromne doświadczenie w swojej branży, dzięki czemu unikniemy szeregu problemów. Mowa tu, chociażby o złym zabezpieczeniu pojazdu, przez co może ulec on poważnym uszkodzeniom. Co więcej, również w Ameryce zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy. Z kolei wspomniane firmy mają swoich przedstawicieli na miejscu, mogą więc zweryfikować czy informacje z ogłoszenia są zgodne ze stanem faktycznym. Na koniec, musimy pamiętać jeszcze o konieczności dostosowania nabytego auta do wymagań naszego prawa. Dotyczy to głównie wymiany reflektorów, przeprogramowania licznika z mil na kilometry, czy zdobycia homologacji.